Ürün Bakımı İçin Genel Bilgiler

·       Yüksek ısılar kumaşlar için her zaman zararlıdır. Santrifüjlü makinalar ve direkt olarak güneşte , soba ve kalorifer bitişiğinde kurutmak ürünün keçeleşmesine sebep olur. Hiçbir zaman inatçı lekelerle uğraşılmamalı uzmanına başvurmalıdır.

·       Çamaşır suyu yerine beyazlatıcılar tercih edilmelidir. Çünkü çamaşır suyu kumaş elyafını yıpratır. Astarlı ve telalı giysiler her zaman kuru temizlemeye gönderilmelidir. Deterjanın leke bırakmaması için suda iyice çözülmüş olmasına dikkat edilmelidir.

·       Yağlı bir leke sıcak su ile temas etmemelidir.

 

Ürün Bakımı

 

Yıkama : Giysilerinizin yıkanmadan önce çok fazla kirlenmesine izin vermeyin. Giysilerinizin yıkanmadan önce her zaman havalandırılmış ve kuru olmasına özen gösterin. Giysilerinizin yıkanmadan önce ceplerini boşaltın, düğmelerini çözün ve yakalarını kaldırın. Çamaşır makinanızı gereğinden fazla doldurmayın. Hiçbir zaman belirtilen en üst ısılarda yıkamayın. Yıkama işleminden sonra ürünleri, makinanızı bekletmeden mutlaka boşaltın.

 

Elde Yıkama : İlk yıkamalarda giysinizi diğer giysilerle bir arada yıkamayın. Elde yıkamayı her zaman soğuk su ile yapın ve önceden suya bastırmayın. Giysiyi suya sokmadan önce sudaki sabun veya deterjanın tamamen çözülmüş olmasına dikkat edin. Giysiyi çitilemeyin nazikçe yıkayın iyice durulayın.

 

Kurutma : Ağır giysilerinizi deforme olmamaları için katlayın. Eğer giysiniz renkli ise doğrudan güneş ışığına ve kuvvetli rüzgara bırakmayın. Eğer kapalı mekanda bir çamaşır askısında kurutulacaksa mekanda hava akımı olmasına özen gösterin. Örgü giysilerinizi düz bir yerde serilmiş havlu üzerinde kurutmaya bırakın güneşe asmayın kalorifer üzerine sermeyin.

 

Çamaşır Suyu Kullanma : Çamaşır suyu kullanmadan önce lütfen giysinizin bakım etiketini dikkatle okuyun. Çamaşır suyu kullanımı istemiyorsa lütfen kullanmayın, isteniyorsa yalnızca soğuk kullanın ve en fazla bir saat uygulayın demir bakır ya da pirinç kap kullanmayın.

 

Ütüleme : Ütülenecek giysileri bakım etiketlerindeki talimata göre grupladıktan sonra en düşük ısı derecesine geçmek için birkaç dakika bekleyin. Giysilerinizi hafif nemli iken ütüleyin. Ütünüzü soğumaya bırakmadan önce altına yapışmış olabilecek herhangi bir atığı nemli bir bez ile temizleyin.

 

AKSESUAR

 

·        Deri çantalar için DERİ başlığı altındaki açıklamalar geçerlidir.

·        Deri çantalarınızı saklarken formunu bozulmaması için, içini kağıtla doldurunuz.

·        Hiçbir çanta yıkanmaz.

·        Deri harici çantalarınızı aksi belirtilmediği sürece nemli bir bez ile ovmadan temizlemek mümkündür.

 

KUMAŞ TÜRLERİ

DOĞAL KUMAŞLAR

Pamuk

·        Nemi emme ve dışarı bırakmama, cildi tahriş etmeme, serin tutma, dayanıklılık ve esneklik özellikleri ile öne çıkan pamuk; doğal ve en sağlıklı tekstil hammaddelerinden birisidir. Pamuklu kumaşlar yüksek ısılarda yıkandığında çeker. Eğer koyu renkli ise ilk yıkamada tek yıkanmasına özen gösterilmelidir.

a-     Merserize Pamuk

 

·        Pamuğa yapılan merserizasyon işlemleri sonucunda pamuk lifi dolgunlaşır, yüzeyindeki girinti ve çıkıntılar giderilir. Böylece yüzey kaygalanlaşıp yumuşak bir tüşeye kavuşur. Kir tutma özelliği minumuma iner. Liflerin yapı taşları paralel olarak bir araya geldiği için çekimleri artar ve kumaşın mukavemet değeri yükselir, dayanıklılığı artar. Merserize pololarında hem %100 çift kat pamuk iplik hem de bu ipliklerden örülen kumaş merserizasyon işlemine tabi tutulmuştur. Bu durum kumaşın parlaklığının uzun süre kalıcı olmasını sağlar.

 

Yün

 

·        Sıcak tutma ve yalıtkan özelliği vardır. Sıhhi ve hijyeniktir. Elastik bir yapıya sahip olması sebebi ile iyi bir ütü tutma özelliği vardır. Doğal kumaşalar arasında en az buruşma özelliği olan kumaştır. Yüksek ısıda yıkandığında çeker ve eğer asılarak kurutulursa deforme olur. Isıyı çok iyi yalıtır, yüksek nem tutma özelliği vardır ve kaybettiği şeklini kolayca bulur. Yanlış kullanılırsa keçeleşmeye ve sararmaya eğimlidir. Güvenlerden olumsuz olarak etkilenir. Yünden üretilmiş giysinize haftada yaptığınız 1 dakika bakım aynı güzellikte onu yıllarca kullanmanızı sağlar. Yün giysiler kullanımdan sonra mutlaka cepleri boşaltılmalı ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Yünlü giysiler üst üste 2 gün giyildiğinde 1 gün ara  verilerek giyilmelidir.

 

a-     Kaşmir

 

·        Kaşmir yününün elde edildiği Asya ( Tibet ) keçisi Himayalar'daki Kaşmir Bölgesinde, Çin ve Hindistan'da yetişir. Yılda bir kere taranarak veya yolunarak elde edilen yumuşak ve lüks bir elyaftır. Karakteristiği ise oldukça tüylü oluşudur. Tüm diğer yünlerden daha incedir. Çok yumuşak bir yapısı vardır. Hafif olması ve sıcak tutması sebebi ile ilgi görür.

·        Yünlü ürünler için yapılan bakımların aynısının kaşmir ürünler içinde yapılması gerekmektedir. Değerli ve nadir bir kumaştır.

 

İpek

 

·        Yapısı gereği tüylenme az görülür. Nem çekem özelliği ve renk dayanıklılığı yüksektir. Terlemeye ve çitilenmeye karşı hassastır. Buruşmaz ve çok kirlenmedikçe haşerelerden olumsuz etkilenmez. Yıkandıktan sonra direkt ışığa ve güneşe maruz kalmamalıdır. Dayanıklılık mukavemeti yüksek olan ipek iyi bir yalıtıcıdır. Kışın sıcak, yazın serin tutar. Çok yüksek ısıda ve santrifüjlü makinada yıkanmaz, düşük ısıda buharsız ütülenmelidir. İnatçı lekeler söz konusu olduğundan bir uzmana başvurmak gerekir.

 

Keten

 

·        Keten bitkisinden elde edilen iyi bir ısı iletkeni olan, sıcak değil serin tutan, sıhhı ve kullanışlı bir kumaştır. Yüksek oranda nem çekme özelliği vardır. Sahip olduğu düz yüzeyden dolayı hafif parlaktır. Elde ve soğuk su ile yıkanmalı, sıcak su ile yıkanmamalıdır. Ütülenmeye dayanıklıdır. Kolay kir tutmaz. Buruşma özelliği fazladır.

 

YAPAY KUMAŞLAR

Suni Kumaşlar

 

·        ( Viskon, modal, asetan, ) Teknolojik ortamlarda üretilen ve doğal liflerin olumsuz özelliklerini yok etmek için oluşturulan suni kumaşlardır. Sahip oldukları olumlu özelliklerin yanı sıra statik elektrik tutmaları ve doğal olmamaları nedeni ile olumsuz özellikleri de vardır. Deforme olmamaları için santrifüjlü makinada kurutulmamalı ve çok sıcak su ile yıkanmamalıdır. Renk dayanıklılıkları yüksektir. Nem tutma özellikleri düşüktür. Kolay yanabilirler ısıya karşı çok duyarlıdırlar. Fazla kırışmazlar.

 

Sentetik Kumaşlar

 

·        Poliamide, polyester, poliakril, akrilik, Iycra  Sentetik kumaşlar, istenen özelliklere göre üretim sırasında amaca uygun olarak belirlenir. Tüm sentetik kumaşlar çok esnektir bu nedenle çok az buruşurlar. Fakat basıca maruz kaldıkları şekil deformasyonuna uğrar ve eski şekillerine gelemezler ( Lycra hariç ) . Çekme özellikleri genelde çok azdır. Kopma ve aşınma dayanıklılıkları yüksektir ( Poliakril dışında ). Isı yalıtkanlıkları değişkenlik gösterir ( Poliamide ve poliakril de yüksek, polyesterde az ). Daha hafiftir. Ilık su ile yıkamalı ve düşük ısıda buharsız ütülenmelidir. Statik elektrik taşırlar.

 

·        Verilen bilgiler kompozisyon saf olan kumaşlar için geçerlidir. Karışımlar söz konusu olduğunda her karışımın yüzdesi öğrenilerek bakım yapılmalıdır.

 

 

Deri

 

·        Deri üzerindeki boya haricinde tamamen doğal ve lifsiz bir yapıya sahip olması nedeniyle kullanım sonrasında yıkama veya kuru temizleme gibi işlemlere tabi tutulmaz.

·        Deri ürünler kullanıldıkça renkte hoş bir koyulaşma gözlemlenilecektir.

·        Dış etkenlerden kaynaklı küçük lekelenmeleri ve damla lekelerini nemli bir bezle ovmadan temizlemek mümkündür. Aksi taktirde ovulan bölgenin rengi açılabilir. Süet ürünlerde yağmur damlalarının izleri sıcak ortamda kurumaya bırakılmalı, daha sonra krep ile damla izleri sert bir şekilde fırça ve sünger ile fırçalanmalıdır. Bu metot ürünün tozlarından arındırılması ve ilk günkü canlılığını kazanması içinde uygulanabilir.

·        Deri ürünlerimizde extra bir bakım gerekmez. Üzerine herhangi bir temizleme ilacı sürülmez.

·        Deri ürünler yoğun yağmur altında kullanılmamalıdır, aksi takdirde boyama yapabilir. Ürünler kuru ortamda saklanmalıdır. Nemlendiği takdirde askıda sıcak ortamda kurutulabilir. ( Güneş ışığı alan yerler, radyatör, soba ve kalorifer önlerinde kurutulmamalıdır. )

·        Üzerinde deri bir ürün varken, saç spreyi veya parfüm sıkmayınız. Deri ürününüze zarar vereceği için iğneli herhangi bir aksesuar takmayınız veya herhangi bir arma yapıştırmayınız.

Derinin nefes alması engelleyecek wax, slikon bazlı malzemeleri ürünün üzerine sürmeyiniz.